Anunt Vizitatori

Un buchet de ghiocei si o primavara frumoasa, plina de soare, sanatate si numai bucurii!
Va rugam sa cititi regulamentul forumului si va asteptam sa faceti parte din cea mai mare comunitate de origami din Romania!

Accesoriu floare

Re: Accesoriu floare

Mesajde Andreea C pe 22 Mar 2011, 17:37

Salut, andu! Uite, vin cu pasii pentru floricica-accesoriu la kusudamele mele.
Imi aleg nuantele in functie de culorile folosite la kusudama. Dupa cum se observa, fiecare petala are 3 straturi pe care deobicei le fac de nuante diferite, de la cea mai inchisa nuanta la exterior, catre cea mai deschisa la interior, mi se pare ca bate mai frumos lumina in felul acesta prin floare. Daca kusudama e doar in 2 nuante, fac stratul exterior in aceeasi nuanta cu cel interior, iar cel din mijloc are nuanta mai deschisa.
Pentru modelul de aici (unde kusudama este facuta din petale realizate din patrate cu latura de 8,5 cm- pt mine conteaza dimensiunile, imi place sa scot in evidenta unele detalii mai mult ca altele), este nevoie de:
-8 benzi din prima nuanta , cu lungimea de 8 cm (le voi numi A)
- 8 benzi din a doua nuanta, lungimea de 7 cm (le voi numi B)
- 8 benzi din a treia nuanta, cu lungimea de 6 cm (le voi numi C). Latimea este pt toate trei de 1 cm.
Cum procedez: petalele le fac pe fiecare separat, apoi le lipesc intre ele. Iau o banda A, dau cu lipici la un capat, lipesc peste o banda B- lipici- banda C. La celalalt capat procedez la fel, dupa care dau cu lipici capetele obtinute, fac bucla si lipesc:

Imagine
Mai trebuie “ajustari” poate pe ici pe colo, nu vor iesi identice, le mai apas ca sa fie cat de cat largite la fel. Dar le pun una langa alta inainte sa pun lipici, sa fiu sigura ca se unesc frumos, apoi trec la lipire. Unesc primele 4 petale, iar pe prima si a 4-a pun banda dublu adeziva de care lipesc snurul care sustine floarea finala ( folosesc banda pt ca snurul meu e din cel lucios, ca de Craciun si lipiciul nu tine, desi am unul f bun).

Imagine
Snurul nu e continuu, il tai, se intrerupe pe lungimea florii. Incep sa pun una cate una si celelalte 4 petale, iar acesta e rezultatul
Imagine
Floarea nu se sustine in momentul asta singura, trebuie pus ceva pe ambele sale fete, eu pun o floricica facuta cu perforator, dar cred ca merge si un cerc daca nu e prea mare sau un stras adeziv mai mare. Lipesc floricica in centru si iata produsul final:
Imagine
Nu arata chiar bine floricica mea acum, ca in cca o jumatate de ora am facut si floarea, si pozele, le-am postat si pe net, apoi aici, dar... prindeti voi ideea Imagine
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde marilena1306 pe 22 Mar 2011, 17:41

super..multumim si cu siguranta o vom incerca ...cu dovezile de rigoare ... :D
marilena1306

Mesajde Andreea C pe 22 Mar 2011, 17:48

Floarea finala
Imagine
"Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat fara pasiune. G. W. F. Hegel".
Andreea C

Mesajde Andreea C pe 22 Mar 2011, 17:49

Spor la lucru atunci! Imagine
Andreea C

Mesajde marilena1306 pe 22 Mar 2011, 17:50

superrr...produsul final...e o adevarata incantare sa vezi ce obtii in final..multumim inca o data...
marilena1306

Mesajde Andreea C pe 22 Mar 2011, 17:54

Da, mie mi se pare un accesoriu foarte potrivit pentru o Morning Glory. de fapt eu o folosesc si la Infiny Imagine
Andreea C

Mesajde andu pe 22 Mar 2011, 17:58

Merci Andreea! Foarte bun tutorialul! Abia astept sa incerc acest model si voi veni cu dovada asa cum a spus si Marilena. :D
andu

Accesoriu floare

Mesajde Andreea C pe 22 Mar 2011, 18:19

Ma bucur ca am putut fi de ajutor. Spor la treaba si...chiar astept dovezi Imagine
Andreea C

Mesajde elyda pe 23 Mar 2011, 21:32

Foarte frumos accesoriu Andreea! Multumim pentru idee!
http://elydaorigami.wordpress.com/
elyda

Mesajde Andreea C pe 23 Mar 2011, 21:38

Cu drag! :)
Andreea C

Mesajde Andreea C pe 23 Mar 2011, 21:43

Asa...pentru idee: (in caz ca nu ati vazut la subforumurile Morning Glory sau Infiny)

Imagine

Imagine
Andreea C

Mesajde Csilla87 pe 31 Mar 2011, 19:49

Ce idee foarte buna! Macar stiu ce pot face din fasiile ramase! Superbe!
Csilla87

Mesajde Andreea C pe 31 Mar 2011, 22:53

Corect! ;)
Andreea C

Mesajde Ioana_Arrow pe 21 Apr 2011, 23:22

Vai, ce frumoasa este! Andreea, :hatoff: :worship: :applause2: :jawdrop: :verygood: :foryou:
No music, no life
Ioana_Arrow

Mesajde cridiana pe 22 Apr 2011, 09:13

Multumim pentru tutorial.
Floricica e foarte de efect, cred ca o sa incerc si eu sa o fac.
cridiana

Următorul

Înapoi la La Scoala